צור קשר במייל לקבלת הצעת מחיר דיסקרטיתהתקשר עכשיו - לשיחת ייעוץ דיסקרטית

הסרת תוצאות שליליות מדפים ואתרים בשליטתנו

ישנם מקרים רבים בהם נרצה להסיר תכנים מהאתר שלנו, או לחסום את הגישה של גוגל אליהם. בחלק מהמקרים יהיה זה מידע חסוי כמו פרטי תשלום של לקוחותינו, פרטים אישיים כאלה ואחרים, או חלקים הפתוחים אך ורק לצפיה בתשלום. במקרים אחרים יהיו אלה נתונים אודות רכישות שביצעו אצלנו באתר ובמקרים אחרים יהיה זה תוכן כפול שנוצר באתר שלנו כתוצאה משימוש במערכות ניהול תוכן כאלה ואחרות. כמובן שהדרך הטובה ביותר להסיר תוצאות שליליות או מידע חסוי ופרטי מהאתר שלנו היא מחיקה של העמוד, אך לפעמים גם לאחר המחיקה עצמה, תוצאות החיפוש המקשרות אל העמוד אותו הסרנו תופענה בעמוד התוצאות הראשון של גוגל. מאמר זה מציג בפניכם שיטות וכלים להסרה של תוצאות שליליות בגוגל מדפים ואתרים בהם אנו יכולים לשלוט.

כלי להסרת כתובות אתרים

לכל מנהל אתר שאומת בגוגל יש את האפשרות להשתמש בכלי מנהלי האתרים של גוגל. באמצעות כלי זה ניתן לקבל מידע על האתר שלנו והאופן בו גוגל מזהה אותו, ולתקשר עם גוגל באמצעות הכלים השונים בו. אחד הכלים המשמעותיים ביותר במערכת ניהול האתרים של גוגל עבור אתרים מאומתים הוא הכלי להסרת כתובות אתרים. על מנת להסיר מתוצאות החיפוש של גוגל עמוד מסוים, תחת לשונית גוגל אינדקס בכלי מנהלי האתרים, יש ללחוץ על "הסרת URL". כלי זה מאפשר הסרה מידית של עמוד כזה או אחר מתוצאות החיפוש. מחיקת תוצאות חיפוש באופן זה רלוונטית בעיקר למידע החשוף לעיני הציבור ואינו אמור להיחשף. חשוב להבין שתוקפה של הסרה זו הוא 90 ימים ולכן יש לבצע את הפעולות הנדרשות להסרה קבועה של העמוד מעינו הפקוחה של גוגל ומתוצאות החיפוש. כלי זה הוא כלי חשוב ומשמעותי אך הוא תרופה מיידית ולא טיפול קבוע. הוא לא מיועד לטיפול בדפים המחזירים שגיאת 404 או שגיאות סריקה אחרות של גוגל, ולא מיועד לדפים עם תוכן משוכפל.

שימוש בקובץ  robots.txt

קובץ ה robots.txt רלוונטי מאוד לנושא של מחיקת תוצאות חיפוש כיוון שקובץ זה מדריך את גוגל כיצד לסרוק את האתר ואילו אזורים באתר אנו מעוניינים לסגור בפניו. קובץ זה מגדיר לזחלן מהם האיזורים האסורים לכניסה עבורו ומיועד להדרה של תיקיות שלמות ממאגר המידע של האתר שלכם, או חלקים שלמים מתוכו. כאשר אתם עוסקים בכתיבת הקוד לאתר שלכם, חשוב מאוד להקפיד על הימצאותו של קובץ זה ועל תקינותו המלאה שתאפשר לכם שיח ישיר עם גוגל לגבי המקומות בהם הוא לא אמור לבקר ולאנדקס, וגם לא להציג בתוצאות החיפוש שלו הפתוחות לעיני כל. 

תגיות 

במקרים בהם תרצו להגדיר לגוגל עמודים מסוימים כמיוחדים מבחינת האינדוקס שלהם, תוכלו להשתמש בתגיות מיוחדות לכל פעולה. התגיות מיועדות לדפים ספציפיים ולא לשימוש של חלקי אתר מלאים או תיקיות במאגר המידע של האתר.

NoIndex - תגית זו מסמנת לגוגל לא לאנדקס את העמוד בו היא מופיעה. ברגע שהזחלן מזהה את התגית, הוא מסמן את הדף כדף פרטי שלא מיועד לאינדוקס ולתוצאות החיפוש, וזוכר את ההעדפה הזו גם במקרים בהם העמוד מקבל הפניה מאתר אחר או מעמוד אחר.

NoArchive - במקרים בהם תרצו למנוע שמירה של עמוד מסוים בקבצי CACHE או בארכיון של גוגל, תוכלו להזין תגית זו בקוד העמוד.

Canonical - תגית זו מיועדת לעמודים עם תוכן משוכפל או כפול, בין אם שניהם נמצאים באתר שלכם ובין אם האחד באתרכם והשני באתר חיצוני. על ידי שימוש בתגית זו אתם מסמנים לגוגל את העמוד המקורי מבין שני העמודים הכפולים ומונעים ירידה בדירוג של העמוד כתוצאה מתוכן משוכפל.

  • מחיקת תוצאות חיפוש מגוגל